top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Büyük Taarruz’un Şehri Afyonkarahisar’da

MİLLÎ SİNEMA FİLM GÜNLERİ

Millî Mücadelenin dönüm noktalarından Büyük Taarruz’un başladığı Afyonkarahisar’da 16–18 Kasım 2023 tarihlerinde Millî Sinema Günleri ve II. Millî Sinema Açık Oturumları düzenleniyor.

 

Etkinlik boyunca millî sinema yönelişinin elli yılı boyunca üretilen köşe taşı filmler gösterilecek ve ilki 1973 yılında MTTB’de gerçekleştirilen Millî Sinema Açık Oturumunun ikincisinde Türk sinemasının elli yıllık değerlendirmeleri yapılacak.

 

Sinemamızda yeni yönelişlerin, arayışların ve üslupların dile getirileceği etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün himayesi, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü’nün destekleriyle Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenleniyor.

 

Söyleşi ve Açık Oturumlar

 

16-17 Kasım günlerinde iki gün boyunca sabah ve öğleden sonra olmak üzere, dünden bugüne Millî Sinema anlayışı ekseninde çeşitli konu ve temaların ele alınacağı ve sinemamızın geleceğine dair ileriye dönük çeşitli projeksiyonların tutulacağı açık oturumlar düzenlenecek. 

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tertip edilecek açık oturumlara, sinema yazarı, tarihçisi ve uzmanların yanında yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı gibi profesyoneller konuşmacı olarak katılacak.

 

Açık oturumlara katılacak isimlerden bazıları şöyle: Salih Diriklik, Mesut Uçakan, İhsan Kabil, Sadık Yalsızuçanlar, Yıldız Ramazanoğlu, Üstün İnanç, Dr. İsrafil Kuralay, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Yusuf Kaplan, Ahmet Özhan, Burçak Evren, Enver Gülşen, Nazif Tunç, Murat Pay, Ahmet Tezcan, Hüseyin Öztürk, Mesut Bostan, Bilal Arıoğlu, Gülcan Tezcan, Mehmet Ali Karga, Erkin Yılmaz,  Abdülhamit Güler, Veysal Battal, İhsan Koluaçık.

Film Gösterileri

 

Öte yandan, üç gün sürecek Millî Sinema Günleri çerçevesinde, Afyonkarahisar şehir merkezinde ve ilçelerde bulunan belirli salonlarda ücretsiz film gösterileri yapılacak. Gösterilecek filmlerden bazıları şöyle: “Birleşen Yollar”, “Çok Sesli Bir Ölüm”, “Minyeli Abdullah” (Yücel Çakmaklı), “Gençlik Köprüsü” – “ Danimarkalı Gelin” (Salih Diriklik), “Reis Bey”, “Kelebekler Sonsuza Uçar”, “Suveydâ” (Mesut Uçakan), “Buğday”, “Bağlılık Hasan” (Semih Kaplanoğlu), “Çizme” (İsmail Güneş), “Bize Nasıl Kıydınız” (Metin Çamurcu), “Mommo – Kız Kardeşim” (Atalay Taşdiken), “Dilsiz” (Murat Pay), “Karınca” (Nazif Tunç), “Benim Küçük Sözlerim” (Bekir Bülbül), “Bir Düş Gördüm” (Murat Çeri), “Yücel Çakmaklı Belgeseli” (Sadık Battal), “Tay” (Nurullah Yenihan).

 

“Kâbe Yollarında” Yeniden Seyirci ile Buluşuyor

 

1969 yılı yapımı “Kâbe Yollarında” isimli belgesel film, programın sürprizlerinden biri olarak Afyonkarahisar’da seyirci ile yeniden buluşacak. Tarık Buğra’nın senaryosunu yazdığı ve Yücel Çakmaklı’nın yönettiği “Kâbe Yollarında” belgeseli, uzun yıllar kopyasının kayıp olması sebebiyle seyirci karşısına çıkarılamamıştı. Kâbe Yolları filminin gösteriminden sonra yapımcısı Ali Osman Emirosmanoğlu tarafından filmin çekim ve bulunuş serüveni anlatılacak.

 

Forum: “Dünden Yarına Millî Sinema Pratiği”

 

Etkinliğin son günü olan 18 Kasım Cumartesi günü sabahı ise, tüm konuşmacı ve konuklarla birlikte geniş katılımlı ve sinemamızın temel meselelerinin konuşulacağı “Dünden Yarına Millî Sinema Pratiği” konulu bir forum düzenlenecek. 

 

II. Millî Sinema Açık Oturumu Kitabı

 

Millî Sinema Günleri’nde yapılacak forum ve diğer açık oturumlar, daha sonra II. Millî Sinema Açık Oturumu adıyla kitaplaşacak. Böylece, Millî Türk Talebe Birliği (MTTB) tarafından 1973 yılında düzenlenen “Millî Sinema Açık Oturumu”nda yapılan tespitlerle elli yıllık sinema yönelişlerinin toplu şekilde değerlendirildiği bir eser olarak önemli bir boşluğu dolduracak.

bottom of page