top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Korkut Ata’da En İyi Film ‘Yıldız Tozu’

Korkut Ata’nın Turna Kuşu Türkmenistan’a uçtu.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali büyük adımlarla ilerliyor.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali'nin kapanış töreni gerçekleşti.

Azerbaycan'da düzenlenen 3.Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali'nin kapanış törenine, Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Batuhan Mumcu ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Ziyad Varol katıldı.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin dördüncü 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türkmenistan’ın Anev şehrinde yapılacak. 

Uluslararası Sinema Derneği'nin çabaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle ilki 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmıştı. İkincisi ise 1-5 Kasım 2022 tarihleri arasında 2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilen Bursa'da gerçekleştirilmişti. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 8-11 Ekim 2023 tarihlerinde Azerbaycan ev sahipliğinde Şuşa ve Bakü şehirlerinde düzenlendi.

Festivalin kapanış törenine  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu’ya, Trt Genel Müdür Yardımcısı Ziyad Varol, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Uluslararası Sinema Derneği'nden temsilciler,  Festival Yönetmeni  İhsan Kabil ve

Türkiye'den yapımcı - yönetmenlerden oluşan sektör temsilcileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT'nin kurum yetkilileri eşlik etti.

Festivalde, Fariz Ahmedov'un yönetmenliğinde sinemaseverlerle buluşan "Sonuncu' belgeseli birinci seçildi.

Ahmet Sönmez’in yönetmenliğini üstlendiği “Yıldız Tozu” filmi “En İyi Film Ödülü”nün sahibi oldu. Yönetmene ödülünü Bakü Media Center Başkanı Arzu Aliyeva takdim etti.

Festivalin belgesel bölümünde yarışan yönetmen Murat Pay’ın “Hep 33 Yaşında” filmi Türk Kültür Dünyası’na katkı ödülünün sahibi olurken tarihi  filmlerinin aranılan yüzü usta oyuncu Serdar Gökhan ile Diriliş Ertuğrul dizisi yönetmeni Metin Günay Türk Kültürüne Katkı Ödülleri’nin sahipleri oldu.

Altın ayı ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu, usta yönetmen Derviş Zaim, Uluslararası Sinema Derneği Başkanı yönetmen Nazif Tunç ile ünlü oyuncu Ahmet Yenilmez festivalde ödül kazanan sinemacılara ödüllerini takdim etti.

Korkut Ata TDFF’ini düzenleyicisi olan Uluslararası Sinema Derneği’nin Başkanı yönetmen Nazif Tunç da ‘Türk dünyasından yeni bir ahlakın ve yeni bir merhametin sunulacağı yeni hikayeler bizi bekliyor. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ile bütün dünyaya yepyeni bir üslup, yepyeni bir estetik sunuluyor. Bu da her geçen gün insan fıtratını ve hakikatini anlatmaktan uzaklaşan dünya sinemasına taze bir soluk getirecek, dedi. 

Kapanış töreninin sonunda 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türmenistan’ın Anev şehrinin

“4. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ne ev sahipliği yapacağı açıklandı. Festivalin simgesi olan  ‘Turna Kuşu’ heykeli Türkmenistan Sinema Genel Müdürü  Sahi Salih Bayram’a takdim edildi.

2024’ün Korkut Ata’sı hazırlıkları şimdiden başladı.

bottom of page