top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Yönetmen ve yapımcı Atilla Gökbörü: Sanatçılığın emekliliği yok

Birçok film, dizi ve belgeselde yönetmen asistanı, yönetmen ve yapımcı olarak yer alan Atilla Gökbörü, "Sanatçılığın emekliliği yok. Hiçbir sanatçı emekli olmak istemez, ben de öyleyim." dedi.

Gökbörü, sinemaya başlangıç hikayesini ve 50 yıla ulaşan sinema kariyerini AA muhabirine anlattı.

Sinemaya genç yaşlarında izlediği "Dokuz Dağın Efesi Çakırcalı Mehmet Efendi" ve "Spartacus" filmleriyle merak saldığını aktaran Gökbörü, "Manisa Ticaret Lisesinden mezun oldum. İstanbul Ticari İlimler Akademisinde okudum, 5 sene maliyede çalıştım. Aslında maliyeciyim ama seyrettiğim filmler beni sinemaya yönlendirdi. Daha lisedeyken film kritikleri yazmaya başlamıştım. Kritikleri yazarken çeşitli yönetmenlerle röportajlar yaptım. Ulusal sinema üzerine ilk röportajı ben yazdım. Metin Erksan, Halit Refiğ, Erdoğan Tokatlı gibi yönetmenlere gittim, sorular hazırladım, ulusal sinema akımına dair." ifadelerini kullandı.

Atilla Gökbörü, film kritikleri ve röportajları yaparken sinemaya adım attığını belirterek, "Metin Erksan'a gittim. Asistan olarak beni yanına alır mısın dedim. Metin Erksan'ın 'Eyvah' filminde asistanlık yaptım. Duygu Sağıroğlu'na bir hafta asistanlık yaptım. Atıf Yılmaz'ın 'Kambur' filminde asistan oldum. Bilge Olgaç'a 3-4 filminde asistanlık yaptım. Kısacası Rüştü Asyalı, Lütfi Akad gibi 1950 jenerasyonundan gelen birçok yönetmene asistanlık yaptım." diye konuştu.

bottom of page