top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Milli Sinema Günleri Dolu Dolu Geçti

Uluslararası Sinema Derneği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün himayesinde, Afyonkarahisar Valiliğinin desteği, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde, 16-18 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenen “Milli Sinema Günleri” etkinliği sona erdi.

Uluslararası Sinema Derneği Başkanı yönetmen Nazif Tunç  etkinliğin kapanış konuşmasında; " Makine dairesinden perdeye doğru akan kuvvetli ışığın gönülleri de temizleyecek gücüne inanıyoruz. Sinemanın hakikati bulma kapısı olabileceğini Müslüman sinemacılar yeni bir merhamet diliyle bütün dünyaya gösterecektir. Nerede iyiliği anan, iyiliğe yönelten, kötüden ve kötülükten sakındıran bir film yapılsa milli sinema oradadır. Müslüman sineması güzelden neşet eder ve 'En Güzel'e yürür. En Güzel'e yürümek için yola çıkan, bulanıklıklardan, bunaltılardan arınan, olgunlaşan, yücelen ve  insan fıtratının gerçeğini arayan bir sinemanın da hiç bir zaman modası geçmeyecektir", diyerek görüşlerini dile getirdi.

Yönetmen Salih Diriklik ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "

Bir yıl gibi kısa bir süre önce kurulmasına rağmen pek çok başarılı organizasyonlara imza atan Uluslararası Sinema Derneği üyeleri, Kamil Engin ve elbette dernek başkanı Nazif Tunç film gösterileri, sohbetler ve sempozyumlarla son derece yoğun geçen bu etkinliği gerçekten başarıyla tamamladılar.

Üç günlük başarılı bir organizasyonun ardından tamamlanan Milli Sinema Günleri, 70’li yıllarda verilen eserler, düzenlenen etkinlikler, yerel basında ard arda yayınlanan yazılarla adından sürekli söz ettiren bir akımın ismini tekrar gündeme getirdi. Çünkü aradan geçen yıllar içinde çizgisi bir çok esere yansıyan Milli Sinema mührü, kendi çağdaşları olan devrimci sinema, ulusal sinema, sosyalist sinema gibi unutulmaya terk edilmiş durumdaydı.

Gerçi Milli Sinema adının günümüz sinemasındaki pratik uygulamalar çerçevesinde revize edilerek tekrar gündeme getirilmesi mümkün. Ama böyle bir çaba, uygulayıcıların otomatikman geçmiş dönemlerdeki uzun tartışma ve eleştirileri de yüklenmesi anlamına geleceği için aslında netameli bir karar sayılır."

İlki 1973 yılında Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) gerçekleştirilen Milli Sinema Açık Oturumunun ikincisi, 50 yıl sonra Afyonkarahisar’da AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Milli sinema anlayışı ekseninde, Türk sinemasında yeni yönelişlerin, arayışların ve üslupların dile getirildiği oturumlarda akademisyen, yazar, tarihçi, yapımcı, yönetmen ve senaristlerin sunumları çerçevesinde gerçekleştirilen 4 ayrı oturumda Türk sinemasının gelecek projeksiyonu üzerinde duruldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda tertip edilen açık oturumlara konuşmacı olarak: Salih Diriklik, Mesut Uçakan, Ali Osman Emirosmanoğlu, İsrafil Kuralay, İhsan Kabil, Yıldız Ramazanoğlu, Enver Gülşen, Mutlu Kurnalı, Nazif Tunç, Mehmet Ali Karga, Murat Pay, Ahmet Tezcan, Hüseyin Öztürk, Mesut Bostan, Abdülhamit Güler, Sadık Battal, Veysal Battal, Kamil Engin, Burhanettin Güneş ve İhsan Koluaçık katıldı.

ÜCRETSİZ FİLM GÖSTERİLERİ YAPILDI

2 gün süren Milli Sinema Günleri çerçevesinde, Afyonkarahisar şehir merkezinde ve ilçelerde bulunan belirli salonlarda ücretsiz film gösterileri yapıldı. Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,  Bolvadin Kırkgöz Kampüsü Naime-Abdullah Göker Salonu, Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi, İscehisar Kadın Kültür Evi ve Şuhut Kadın Kültür Evinde “Milli Sinema” akımına dahil olan: “Birleşen Yollar”, “Minyeli Abdullah” (Yücel Çakmaklı), “Gençlik Köprüsü” (Salih Diriklik), “Reis Bey”, “Kelebekler Sonsuza Uçar”, “Suveydâ” (Mesut Uçakan), “Buğday”, “Bağlılık Hasan” (Semih Kaplanoğlu), “Çizme” (İsmail Güneş), “Bize Nasıl Kıydınız” (Metin Çamurcu), “Mommo – Kız Kardeşim” (Atalay Taşdiken), “Dilsiz” (Murat Pay), “Karınca” (Nazif Tunç), “Benim Küçük Sözlerim” (Bekir Bülbül), “Bir Düş Gördüm” (Murat Çeri), “Yücel Çakmaklı Belgeseli” (Sadık Battal), “Tay” (Nurullah Yenihan) filmlerin gösterimi yapıldı.

DÜNDEN YARINA MİLLİ SİNEMA PRATİĞİ

Uzun yıllar kopyasının kayıp olması sebebiyle seyirci karşısına çıkarılamayan, Tarık Buğra’nın senaryosunu yazdığı ve Yücel Çakmaklı’nın yönettiği, 1969 yılı yapımı “Kâbe Yollarında” isimli belgesel film, programın sürprizlerinden biri olarak Afyonkarahisar’da seyirci ile yeniden buluştu. Gösterim sonrasında filmin yapımcısı Ali Osman Emirosmanoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Etkinliğin 2. gününde Sanatçı Ahmet Özhan da Gazeteci Ahmet Tezcan’ın moderatörlüğünde katılımcılarla sinema üzerine söyleşti. İbrahim Küçükkurt konferans salonunda düzenlenen söyleşiye katılımcılarla birlikte AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Bolvadin Kaymakamı Taner Bolat’ın yanı sıra Afyonkarahisarlı sanatseverler de katıldı. Etkinlik, “Dünden Yarına Milli Sinema Pratiği” konulu forum oturumunun ardından sona erdi.

bottom of page