top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Nazif Tunç'un yönettiği ve bir memleket sevdası hikayesini anlatan film.

Karınca bu kez Taksim'e uğradı

Uluslararası Sinema Derneği ve Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi tarafından birlikte gerçekleştirilen Taksim Sinema Buluşmalarında Mayıs ayı filmi Nazif Tunç'un yönetmenliğini yaptığı Karınca filmiydi. 

Yoğun bir ilginin olduğu film gösteriminden sonra sinema eleştirmeni İhsan Kabul'in moderatörlüğünde  yönetmenle söyleşi gerçekleştirildi.

 

Karınca filmi, iyilik niyetiyle yaptığı yardımın, istenilmeyen kötü sonuçlara yol       açacağını öğrenen orta yaşta bir adamın, hatasını telafi etmek için giriştiği ölümüne mücadelenin hikayesidir.

Nakliye kamyonunda uzun yol şoförü  olan Şemsi, dağ yolunda önüne çıkan Fidan adındaki genç kızı İstanbul'a iyilik olsun diye getirmiştir.

Fidan'ın canlı bomba eylemlerinde kullanılmak üzere terör örgütü tarafından ayartıldığını çok sonra öğrenen Şemsi, gerçekleştirilecek katliamlarda kızı İstanbul'a getirmekle sorumluluğu olduğunu düşünür.  Eylem gerçekleşmeden Fidan'ı  bulmak, terör örgütünün elinden kurtarmak, sağ- esen yuvasına teslim etmek kararlılığındadır.  Vicdanını rahatlatmak için her türlü kefareti ödemeye hazırdır...

 

Halk Film Ltd. yapımı olan ses getiren Karınca'nın oyuncuları arasında Halit Karaata, Hacer Kızılhan,  Oktay Dal, Oğuz Tunç, Şahin Çelik, Jale Arıkan, Birgen Engin, Müge Çakır Korkut, Yaşar Karakulak, Murat Akdağ, Turgay Atalay yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve TRT Sinema Ortak yapımı olan Karınca'nın senaryosu Halit Karaata ve Nazif Tunç'a ait. 

Memleket! Sevdana yürek gerek!, diyen Karınca uzun bir süreden bu yana ülkemizin bütün bölgelerinde ve illerinde özel gösterimlerle seyirci tarafından büyük ilgi görüyor. 

bottom of page