top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Ayşe Şasa’nın İrfan Arayışı

Uluslararası Sinema Derneği'nden Sanatçılarına Vefa Etkinlikleri 

Uluslararası Sineam Derneği ile İstanbul İl Kültür Müdürlüğü, Türk sinemasının efsane senaristi Ayşe Şasa’nın vefatının 9. yılında bir anma programı düzenledi.

Yaşamı boyunca hakikatin ve marifetin arayışını bulma yolunda ilerlerken sinema ve edebiyat dünyasına eserler veren  Ayşe Şasa'nın vefatının ardından 9 yıl geçti.

Türk sinema camiasının duayen senaristlerinden Ayşe Şasa için İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün öncülüğünde, Uluslararası Sinema Derneği'nin katkılarıyla 16 Haziran 2023 Cuma günü saat 15.00'da Gülhane Parkı'nın içerisinde yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat ve Müze Kütüphanesi'nde "Türk Sinemasında İrfan Arayışı" adında anma programı gerçekleşti.

Sanatçımızın sinemaya getirdiği yeniliklerin, manevi ve sezgisel anlatımın konuşulduğu etkinliği İstanbul İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz yönetti. Sinema yazarı İhsan Kabil, yönetmen Murat Pay ve film eleştirmeni Tuba Deniz’in konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe katılım da büyüktü.

Coşkun Yılmaz, Türk sinemasının vefat etmiş ya da yaşayan önemli sanatçılarını Uluslararası Sinema Derneği ile İl Kültür Müdürlüğünün himayeleriyle sürdürmek istediklerini belirti. Dernek başkanı Nazif Tunç’un da bu etkinliğin düzenlenmesinde katkısının çok önemli olduğunu ifade etti.

Sinemaya ilk başladığı yıllarda Marksist eğilimde eserler veren Ayşe Şasa, daha sonraki yıllarda düşünsel anlamda kendisini değiştirdi. Yine çok ünlü Yeşilçam senaristi Bülent Oran ile evlendi.  Bilimsel/sezgici bir hayat sürmeye başladı. Bu yeni yaşam tarzı, eserlerine de yansıdı. İbn Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerinde derin düşüncelere sahiptir.

16 Haziran 2014 tarihinde bir süre tedavi gördüğü zatürre rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetmiş ve Sahrayıcedid Mezarlığı'na defnedilmiştir.

bottom of page