top of page

HABERLER

Uluslararası Sinema Derneği

Yeni Yönelişlere Yeni Arayışlara Doğru

Uluslararası Sinema Derneği'nin Genel Kurulu'nda sinemacılarımız buluştu

Yeni yönelişlere yeni arayışlara doğru

Uluslararası Sinema Derneği'nin üyeleri 2023 genel kurulu için Taksim Camii Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. Türk sinemasının ustaları ve yeni soluklu gençlerinin birleştiği kahvaltılı toplantıda buluşan yönetmen, yapımcı, oyuncu, akademisyen ve sanatçılar çalıştıkları, sürdürdükleri projeleri paylaşma fırsatı buldular. 

Dernek Başkanı Nazif Tunç, derneğin faaliyetlerinden bahsederek iki yıllık gibi bir zamanda Uluslararası Sinema Derneği'nin Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Yesevi Sinema Akademisi, Taksim Sinema Buluşmaları ve Anışlar etkinliklerini gerçekleştirmesinin büyük başarı olduğunu,  derneğin Milli Sinema Film Günleri, Kadim Afrika'nın Beyaz Perdesi projelerinin de hazırlığının bittiğini sözlerin ekledi. 

2. Milli Sinema Açık Oturumda Türk sinemasının 50 yıllık 'Dil Açmazı'nın  tartışılacağını,  bu sempozyumun Türk sinemasını yeni anlatımlar, yeni yönelişler, yeni yönetmenler, yeni konulara yönelme cesaretini vereceğini söyledi. Tunç; "Uluslararası Sinema Derneği sinemamızın yeni yönelişler, yeni arayışlarla irfan kaynaklarından, yerli temsillerden yararlanarak sinema yapacakların çağı, vakti, zamanı gelmiştir." dedi.

bottom of page