top of page
JHG.jpg

Prof. Dr. Şükrü SİM

Öğretim Görevlisi

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde gördü. Yüksek Lisans ve doktora öğrenimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo TV ve Sinema Anabilim dalında yaptı.

2001-2003 tarihleri arasında İngiltere’de çeşitli üniversitelerde eğitim faaliyetlerinde bulundu. 2003 yılı başında İngiltere’den döndü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2006’da doktorasını tamamladı ve 2007 yılında yardımcı doçent oldu. 2013 yılında doçent, 2020 yılında da profesör unvanı aldı. 

Sinema üzerine 4 kitabı, bilimsel dergilerde ve kitaplarda medya ve sinema üzerine yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. SİM, Teorik çalışmaların yanı sıra görsel çalışmalara da imza atmıştır. Yapım ve yönetmenliğini üstlendiği “Su Medeniyeti İstanbul” ve “Şiirsel Kent Mardin” belgesellerinin yapım yönetmenliğini gerçekleştirdi. Belgeselleri TRT’de yayınlanmaya devam etmektedir. 2009 yılında, “Şiirsel Kent Mardin” belgesel filmiyle, Kültür Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen 7. İstanbul Uluslararası Çevre Film Festivalinde ikincilik ödülü aldı.

2017-2019 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Destekleme Kurulunda kurul üyesi olarak görev yaptı. Prof. Dr. Şükrü Sim, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim dalında, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında, Sinema ve medya üzerine dersler vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

bottom of page