top of page
Picture1.jpg

Kemal ÇİFTÇİ

Yapımcı, Yönetmen, Yazar

Uluslararası Sinema Derneği Kurucu üyesi olan Kemal Çiftçi 28 Aralık 2020 vefat etmiştir. Merhuma Allah'dan rahmet diliyoruz.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okutman, İnsan ve Kainat dergisinde yazı işleri müdürü, TGRT televizyonunda yapımcı-yönetmen, Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı, Yedirenk İletişimde Genel müdür, BSF Akademide Yönetim Kurulu üyesi gibi görevlerde bulundu. Gazetecilik mesleğine atılarak bir süre İnsan ve Kainat dergisi ile TGRT ve Yeni Şafak gazetesinde çalıştı. İstanbul’da reklamcılık yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İLESAM ve New York Bilimler Akademisi üyesi.

Yazılarını 1973’te Hür Söz (Erzurum) gazetesinde başlayarak İnsan ve Kainat, Diriliş, Kültür Dünyası ve Yeşilay dergilerinde ve Yeni Asya gazetesinde yayımladı. Türkçeye ve İngilizceye çeviriler yaptı.

ESERLERİ:

Bilimin Penceresinden 

Uzayda Hayat Var 

Türk Dış Politikası

Zihniyet Dönüşümü

ÇEVİRİ: Biraderlik (Stephan Knigh’ tan, 1989), Asil Nadir Olayının İçyüzü (Tim Hinddle’dan, 1992), The Holy Quran (İngilizceye, Ebu’l A’la el Mevdudi’den, 1996), Çanakkale Destanı (İngilizceye, Ergun Göze’den, 2000), The Garden of Besmeleh, Yüce Kur’an Meali (Mevdudi’nin İngilizce mealinden), Bilim Nereye Koşuyor (2004).

bottom of page